خوانش نزدیک

هتل هیلتون

خوانش نزدیک

۵۷ سال پیش در چنین روزی به تاریخ اول بهمن ماه ۱۳۴۱ هتلهیلتون در شمال تهران افتتاح شد. نام های مختلفی از معمار و یا معماران این هتل موجود است اما #حیدرغیایی شاید نزدیک ترین نام به طراحی و ساخت این هتل می باشد.

تصویری از هتل هیلتون

هتلهیلتون (استقلال) در چهارراه پارک وی تقاطع بزرگراه چمران و خیابان ولیعصر قرار دارد. این هتل در زمان خود بزرگترین هتل خاورمیانه بود این هتل در مدت سه سال ساخته شد و در یکم بهمن ماه ۱۳۴۱ در حضور محمدرضاشاه گشایش یافت. ساخت این هتل توسط سه شرکت ایرانی،آمریکایی و انگلیسی با پشتیبانی مالی بنیاد پهلوی انجام گرفت. نام های محسنفروغی، مهندسکیقباد ظفر، مهندسصادق نیز در کنار حیدرغیایی در ساخت این هتل ذکر شده است. از آنجا که این هتل از اهمیت زیادی برای دولت وقت برخوردار بود، تمبری یادبود به همین مناسبت چاپ و منتشر گردید، این هتل دارای دو برج شرقی و غربی می باشد. برج غربی در سال ۱۳۴۱ و برج شرقی در سال ۱۳۵۱ به بهره برداری رسید.
این هتل به عنوان نمادی از توسعه و پیشرفت اقتصادی ایران محسوب می شود و از این روی تا پایان دوره پهلوی محل برگزاری مهمترین مراسم و محل اقامت چهره های نامدار بین المللی بود. مراسم گزینش دخترشایستهایران نیز هر ساله در این هتل انجام می گرفت. بخش هایی از فیلم گنج قارون در دهه چهل در این هتل فیلمبرداری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *