تاریخ تهران,  روایت تخریب

ملک اصلانی اثر گابریل گورکیان

در آخرین روزهای سال ۱۳۹۷ تصاویری از تخریب یکی از معماران بین المللی دوران مدرن تهران منتشر شده. ویلایی در خیابان انقلاب اثر گابریل گورکیان. آنچه در پی می آید توضیحات بیژن شافعی از اعضای گروه دوران تحول می باشد که از سال ۱۳۶۱ به مستندسازی آثار معماران این دوره پرداخته اند. تصاویر توسط خانم نگار منصوری در گروه قرار داده شده است که بر حسب حفظ امانت باید نامشان برده می شد.

دکتر عزیز موقعیت و شخصیت گابریل گورکیان نیز در بالا اشاره شده و تنها آثار مسکونی باقیمانده ایشان در ایران است .بدون شک گورکیان مشهورترین معمار ایرانی و موقعیتی جهانی دارد و آثار ایشان در هر جای جهان جزو میراث جهانی مدرن ثبت شده . از جمله خانه های مسکونی ایشان در ورکبوند وین در پاریس و …
با سپاس بیژن شافعی.

موقعیت مکانی ملک اصلانی


دکتر عزیز خانه ملک اصلانی شرایط بحرانی حداقل از نظر ظاهری دارد و پنجره های را در آورده‌اند.

در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶ من در پیامی هم به معاونت مسکن و شهرسازی و هم به دوستان میراث فرهنگی مدارک دو بنای باقیمانده مسکونی گورکیان ارسال کردم و خبر تخریب آنها را اطلاع دادم و اشاره کردند که میراث روی پرونده هر دو ملک نامه گذاشته. تقریبا هر ماه یکبار به محل بنا سر زدم و فکر کردم چنین نامه هایی وجود داشته . باعث تاسف فراوان است که تهران از یک بنای نام آورترین معمار ایرانی و بین المللی محروم شد .
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *