معماری در دوره پهلوی اول

دبیرستان فیروز بهرام

دوم دی ماه ۱۳۱۱ دبیرستان فیروز بهرام افتتاح شد.

دبیرستان فیروز بهرام : دبیرستان فیروز بهرام یکی از دبیرستان‌های تاریخی شهر تهران است. این دبیرستان ۸۶ سال پیش تأسیس شد.این دبیرستان از لحاظ علمی با دبیرستان البرز رقابت می‌کرد و طی این سال‌ها افراد مشهور علمی و سیاسی در آن تحصیل کرده‌اند. هزینه ساخت این دبیرستان توسط شخصی بنام بهرامجی بیکاجی که یکی از زرتشتیان سرشناس هند بود پرداخت و به یادگار فرزند مرحومش، فیروز بهرام بیکاجی، فیروز بهرام نامگذاری شد.این دبیرستان در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ۲۴۹۴، در فهرست آثار ملی قرار گرفت. فیروزبهرام در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ به عنوان دبیرستان ماندگار شناخته شد.
دبیرستان فیروز بهرام توسط جعفرخان معمار باشی روز جمعه دوم دی ماه ۱۳۱۱ خورشیدی با حضور جمعی وزرا و بزرگان کشور افتتاح گردید.

معماری دوره پهلوی اول : سبک معماری باستانی بیش از آنکه اندیشه تکوین یافته در خود ایران و توسط معماران وقت باشد با اندک زمانی تاخیر ,همگام و الهام گرفته از توجه و نگرشی بود که در غرب در معماری باستانگرایانه اروپایی رخ داد.در شیوه معماری باستانگرایی ایرانی نمادهای باستانی بر مبنای تفکری نئوناسیونالیستی و ملی گرایانه به نوع معماری پیش از اسلام و به دو گونه معماری هخامنشیان و ساسانیان توجه می دارد.پیدایش این سبک منتج به احساسات برانگیخته ملی و ترویج هویت از دست رفته قلمداد می شود و دبیرستان فیروزبهرام یکی از آثاری است که به این سبک از معماری تعلق دارد.

جعفر خان معمار باشی : جعفرخان معمارباشی، این استاد معمار مظفرالدین شاه بوده و آثار او تا دوره پهلوی اول ادامه داشته است. سردر باغ ملی، تهران کاخ سبز سعدآباد، نقشه کاخ مرمر و سردر سنگی کاخ مرمر و نیز ایوان شرقی مدرسه سپهسالار از کارهای وی است. همچنین سردر ورودی مسجد قنبر علی‌خان و نیز کلاه‌فرنگی پادگان عشرت‌آباد و نیز ساخت دبیرستان فیروز بهرام تهران (۱۳۱۱ خورشیدی) از دیگر فعالیت‌های او است.

زرتشتیان : ظهور مجدد زرتشتیان بعد از سیزده قرن در صحنه سیاسی اجتماعی ایران و رونق بخشیدن به آیین زرتشتی در دوره پهلوی اول بخشی از تحولات و دگرگونی های متعدد این دوره است.با فعالیت آنان در ایران بین تهران و بمبئی (کانون پارسیان هند) ارتباط سیاسی – فرهنگی برقرار گشت. ارباب کیخسرو شاهرخ از فعالان این ارتباط و نماینده زرتشتیان در مجلس شورای ملی بود و در ساخت دبیرستان فیروز بهرام نقش داشت.

 

موقعیت دبیرستان فیروز بهرام در خیابان شاه (جمهوری فعلی) بر روی نقشه سال ۱۳۱۶ پنج سال بعد از افتتاح این مجموعه.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *