خوانش نزدیک

جلال آل احمد از پاچنار تا دزاشیب

یازدهم آذر ماه ۱۳۰۲ جلال آل احمد در محله پاچنار در تهران به دنیا آمد.

محله پاچنار : بازار «پاچنار» یكی از محله‌های قدیمی تهران به شمار می‌آید. این محله نام خود را از چنار نامدار امامزاده «سید ولی»(ع) گرفته است. قدمت بنای امامزاده به دوران قبل از صفویه می‌رسد؛ هر چند این چنار تا دوره معاصر دوام آورد اما عاقبت حریف سودجویان توسعه بازار نشد و از میان رفت. در آن زمان وقتی پوست چنار را می‌شكافتند شیرابه‌ای قرمز رنگ از آن بیرون می‌زد؛ به همین دلیل نام درخت را «چنار خونبار» می‌گفتند. لذا نام محله پاچنار هم یادگار همین درخت قدیمی است كه البته آثاری از آن باقی نمانده است. در طول حكومت قاجار و پهلوی، ساكنان قدیمی محله پاچنار آدم‌های متدین، دلسوز و لوطی مسلك بودند. سكونت اشخاص معروفی مثل خانواده «جلال آل‌احمد»، «مصطفی دادكان»، حاج «مهدی عراقی»، «بادامچیان»، «نواب صفوی»، «احمد كافی»، حاج «اسماعیل رضایی»، شیخ «قاسم اسلامی» و «مستوفی‌الممالك»، حاج «مهدی عراقی»، «محمدرضا طالقانی» و پدر مرحوم «آیت‌الله ‌طالقانی» در این محله اهمیت محله را دوچندان كرده بود. بی‌گمان می‌توان ادعا كرد یكی از بزنگاه‌های تاریخ انقلاب اسلامی همین محله است.(مطلب از همشهری محله)

دارالفنون : دارالفنون هم کلاس‌های شبانه باز کرده بود که پنهان از پدر اسم نوشتم. روزها کار؛ ساعت‌سازی، بعد سیم‌کشی برق، بعد چرم‌فروشی و از این قبیل… و شب‌ها درس. با درآمد یک سال کار مرتب، الباقی دبیرستان را تمام کردم. بعد هم گاه‌گداری سیم‌کشی‌های متفرقه. بردست «جواد»؛ یکی دیگر از شوهر خواهرهام که این کاره بود. همین جوری‌ها دبیرستان تمام شد و توشیح «دیپلمه» آمد زیر برگهٔ وجودم…(نوشته خودش)

 

دانشسرای عالی : جلال آل احمد در سال ۱۳۲۲ وارد دانشسرای عالی تهران شد.

 

خانه جلال و سیمین :خانه سیمین دانشور و همسرش جلال آل‌احمد در بن‌بست ارض، در کوچه رهبری و خیابان دزاشیب قرار دارد؛ خانه‌ای که جلال آن را در زمانی که سیمین دانشور برای تحصیل در آمریکا بود به دست خود ساخت. این خانه سال‌ها محل گرد آمدن نویسندگان بسیاری بود و تا زمان مرگ جلال، محل زندگی جلال و سیمین بود. بعد از مرگ جلال هم سیمین دانشور به تنهایی در آن زندگی می‌کرد. این خانه بزرگ و زیبا با حیاط پر از درختان سرسبز و حوض آبی‌اش، با دیوارهای پر از عکس و نقاشی از جلال و سیمین بعد از مرگ سیمین دانشور، محل زندگی ویکتوریا دانشور (خواهر سیمین دانشور) و همسرش پرویز فرجام بوده‌است.پس از کش‌وقوس‌های فراوان، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و در زادروز سیمین دانشور، این خانه تبدیل به موزه شد.

 

بیمارستان و مسجد فیروزآبادی: بیمارستان فیروزآبادی با نام سابق مریض‌خانه فیروزآبادی واقع در منطقه ۲۰ شهر تهران (شهر ری) که در سال ۱۳۱۳ توسط سید رضا فیروزآبادی و با کمک دکتر امیراعلم ساخت و وقف شد. این بیمارستان در شمال میدان اصلی شهر ری قرار دارد و محل دفن پیکر جلال آل احمد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *