تاریخ تهران,  مدرسه تهران

جغرافیای مشروطه در مدرسه

تجربه‌ای عملی از خوانش نزدیک

مدرسه ای که پذیرای تجربه ما شد واقع در ناحیه ۳ منطقه ۱۱ شهرداری تهران قرار داشت. این تجربه که در زیر مجموعه فعالیتهای دفتر توسعه محلی ناحیه ۳ در بهار ۱۳۹۶ انجام شد حاصل تشکیل اتاق فکر تهران پلاک به پلاک و آبان ابراهیم پور کارشناس و تسهیلگر اجتماعی مجموعه بود.

با مطالعه محله دریافتیم مهمترین پتانسیل مغفول مانده محله، رخداد تاریخی مشروطه پیش از استبداد کبیر است. بر اساس روایات تاریخی ردپای این واقعه را در نقشه حال منطقه ۱۱ جانمایی نمودیم.

برنامه از دو بخش نظری و عملی تشکیل شده بود.

بخش اول پاورپوینتی تهیه شده شامل نقشه های اولیه تهران، تصاویری از شکل زندگی عمومی در آن دوره و معرفی شخصیتهای تاریخی مرتبط با موضع با چاشنی از شعرا (دانش آموزان  در حال تحصیل در کلاس اول و سوم دبیرستان رشته علوم انسانی بودند) نمایش بخشهایی از فیلم کمال الملک و ناصرالدین شاه اکتور سینما و صحبت در مورد تصویر مکانهایی که در جریان داستان دیده می شود انجام شد. استقبال و مشارکت از بخشهایی نظیر تصاویر دوران قاجار و چگونگی دریافت اطلاعات کلی از یک عکس بالا بود، اما دیدن فیلم کمال الملک یا شنیدن کلیاتی از تاریخ ایران کسل کننده می نمود.

بخش دوم بازخورد اجرایی آموزه ها بود. از بچه ها خواستیم هر آنچه که از روایات ما در ذهنشان حایز اهمیت بود برای ما بر روی سنگ تصویر کنند تا در بوفه ای از مدرسه که برای این کار اختصاص داده شده بود، به عنوان یادمان نگه‌داری شود.

برای بچه ها و ما تجربه بی نظیری بود. تجربه ای که جوانه‌اش شاید سالها بعد در تعیین مسیر زندگی آنها اثر گذار باشد و برای ما و خانم ثقفی همین کافی بود. این بود و سلام علیکهای گرمی که در رفت و آمد در محل و خارج از مدرسه رخ می داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *